HABER DETAYI

06 Ağustos 2017 14:16

Opel Peugeot Grubuna Satıldı

Opel Peugeot Grubuna Satıldı

PSA Group ve General Motors Co, Pazartesi günü, Fransız şirketinin Opel markasını satın alarak, bölgenin en büyük ikinci otomobil üreticisi olan GM’in Avrupa pazarından çıkmasına izin verdiği iddia edildi.Pazartesi günü Paris’te düzenlenen ortak bir basın konferansına davet gönderen iki otomobil üreticisi, bir çok anlaşmaya imza attılar. Sözleşmeyle ilgili kalan işlemlerin ayrıntılarıyla ilgili son görüşmeler sürmekte iken PSA yönetim kurulunun cuma günü bu işlemi bitirecekleri iddia edildi. PSA ve Opel’in sözcüsü yorum yapmaktan kaçındı.

Haberlere göre, kilit müzakere noktalarından biri de bu anlaşmadan PSA’nın 2 milyar avro (2.1 milyar dolar) tasarruf sağlayabilmesi olduğuiddia edildi. Söz konusu tasarruf, gelecekteki potansiyel kapasite azalmalarının yanı sıra müşterek satın alma, daha fazla parça paylaşma ve genel gider maliyetlerini düşürme gibi konulardan kaynaklanıyor.PSA ve GM, Fransız otomobil üreticisinin Opel araçlarını global olarak satma ve ABD şirketinin Chevrolet markalı modelleri Avrupa’ya satma hakkını tartışıyor. PSA Yönetim Kurulu Başkanı Carlos Tavares, GM’in kârsız Opel ve Vauxhall markalarını, son üç yıl içinde Peugeot ve Citroen araç üreticisi durumuna getiren projesine benzer bir şekilde yeniden yapılandırmayı planlıyor. Tavares, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, Frankfurt yakınlarında bulunan Opel’in, GM’nin mülkiyetinde sınırlı bir rol oynayan kendi bölgelerinin ötesinde genişleme potansiyeline sahip bir büyüme üssü görevi görebileceğini söyledi.

Satış hacmi Avrupa’nın büyük ölçüde doymuş olan kitle pazar segmentinde kritik önem taşıyor ve GM’in bölgedeki yıllık sevkiyatlarına yaklaşık 1.2 milyon adet eklenmesi, PSA’nın daha büyük sayıda araçta yeni araç ve motor geliştirme maliyetlerini yaygınlaştırmasına yardımcı olacaktır.

Görüşmelerdeki bir diğer konunun da GM ve PSA’nın Opel emeklileri için emeklilik planının nasıl yönetileceği olduğu söylendi. Bloomberg tarafından hazırlanan verilere göre, program için finanse edilen yaklaşık 9 milyar doların yetersiz olduğu söylendi. Çözümlenmesi gereken diğer karmaşık sorun da Opel otomobillerinde kullanılan teknoloji lisans ücretlerini ve üretim kapasitesinin düşürülmesiydi.Anlaşmaya destek sağlamak için PSA yöneticileri liderler ve politikacılarla görüşmek ve Opel’in işçilerinin ve üretim alanlarının korunacağını garanti etmek için Avrupa’yı geziyor. Fransa ve Almanya her iki ülkedeki iş ve olanakların korunmasının önemini vurguladı ve gelecekteki büyümeyi uzun vadeli istihdam güvenliğine dönüştürmek için PSA’yı çağırdı.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.