HABER DETAYI

19 Temmuz 2017 11:42

Türkiye, Çin’e İlk Kez Kiraz İhraç Edecek

Türkiye, Çin’e İlk Kez Kiraz İhraç Edecek

Kiraz üretimi noktasında Türkiye dünya ülkeleri arasında önemli bir yere sahiptir. Kaliteli olarak üretilen bu kirazlar için ihracat kapısı açılmaya başladı.  Çin ile yapılan 2 yıllık görüşmeler sonucunda 9 firmaya kiraz ihracat etmeleri için izin verildi. Kirazlar Ağustos ayında Çin’e gönderilmeye başlanacaktır. 15 ile 20 ton arası bir ihracat yapılması bekleniyor. Bu ekonomik açıdan da ülkeye ciddi bir gelir kaynağı sağlayacaktır. Türkiye kiraz üretiminde yıllık 400 bin ton kapasiteye sahip bir şekilde üretim yapabiliyor. Bu üretim miktarı ile dünyanın beşte biri için kiraz ihtiyacını karşılıyor.

Uzakdoğu Türkiye’yi Bekliyor

Bu üretimin 70 bin tonu ise Rusya ve Avrupa ülkelerine gönderiliyor. Türkiye Uzakdoğu pazarında yer almamıştır. Sadece küçük çaplı olarak Singapur, Malezya ve Hong Kong gibi ülkeler ile küçük ticaretler yapmıştır. 2015 yılında yapılan G20 zirvesinden başlayarak Çin ile anlaşma sağlanmak isteniyordu. Bunun için gerekli olan görüşmeler tam 2 yıl sürdü. Çin yetkililer Türkiye’den tam kapasiteli olan 9 firmaya izin verdiklerini açıkladı. Bu sayede kiraz Türkiye’den Çin’e kadar uzanacaktır. Normal süreçte Çin’e ABD ve Şili üzerinden kiraz gidiyordu. Bu sayede Türkiye bu pazarın içerisinde yer alarak ABD’nin de önüne geçebilecektir. Bu hem maddi açıdan bir kar olarak görülmekte hem de ihracatta ilerleme açısından da büyük bir kazanç olarak nitelendirilmektedir.

ABD’nin Yerine Geçilecek

Çin’e yapılacak olan ihracatta bazı şartlar isteniyor. Bu şartlar arasında Türkiye’de kiraz 16 gün boyunca soğuk hava deposunda kalacak. 1 Derecenin altında kalan kiraz içerisinde bulunan meyve sineği ve benzeri bakteriler bu sayede yok olacaktır. Bu işlem sonrası ihracat gerçekleşecektir. 15 ile 20 ton yapılması beklenen İhracat ile ABD’nin de önüne geçilmiş olacaktır. Prestij anlamında da büyük öneme sahip bu ticaretin uzun yıllar sürmesi de planlananlar arasında yer almaktadır. Uzmanların görüşlerine göre Türkiye bu yolda doğru hamleleri yaparak ilerler ise Uzakdoğu pazarında oldukça etkili olabileceği görüşü bulunmaktadır. Bunun için gerekli alt yapının sağlanması ve profesyonel bir şekilde uluslararası anlaşmaların yapılması gerekir.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.